Summary z NN za december 2017

Blog
2018 Jan 03
By Michal Plevka
Čo môže byť počas vianočných sviatkov aktuálnejšie ako zdravá strava a nadváha? Snáď už len darčeky. Tieto témy sa odzrkadlili aj v decembrových príspevkoch v Czech and Slovak Nudge Network. Prečítajte si, ako darčeky správne vyberať (ak idete dávať vianočné darčeky dva týždne po Vianociach) a aké máme možnosti pri boji s nadváhou a zlým stravovaním.
Zdravšie automaty na pochutiny
Ako vieme primäť ľudí, aby si z automatu zobrali zdravšiu pochutinu? Brad Appelhans navrhol automaty, ktoré vydávajú tradičné, nezdravé pochutiny s 25 sekundovou čakacou dobou. Zdravšie pochutiny vydáva okamžite. Ukázalo sa, že takáto „časová daň“ zvýšila preferencie zdravých pochutín o 5% - čo je približne rovnaký efekt ako malo zlacnenie týchto pochutín o 25 centov. Bez toho, aby sme znižovali maržu na zdravé potraviny teda vieme primať ľudí, aby jedli zdravšie.
Koľko cukru prijmeme za deň v káve?
Keď ostaneme pri zdravej strave, tak v dnešnej dobe už každý vie, že nadmerná konzumácia cukru je nezdravá. Uvedomujeme si však koľko ho prijímame? Ak si radi osladíte kávu a pijete ju niekoľkokrát denne, pravdepodobne si svoje odporúčané denné maximum 7-10 lyžičiek cukru z veľkej časti miniete už len na káve. V kaviarňach vieme zmierniť konzumáciu cukru napríklad zmenšením balíčkov s cukrom. V talianskom výskume sa ukázalo, že ľudia si zvyčajne po zmenšení balíčkov nasypú svoj obvyklý počet cukrov. Ešte jednoduchšie je to s automatmi, ktoré by mohli mať nižšie prednastavené množstvo cukru a znížiť tak jeho príjem pre ľudí, ktorí si zvyknúť dávať predvolené množstvo. Viac v článku na B.Bias blogu TU.
Je iracionálne dávať darčeky?
Podľa klasických ekonómov áno. Racionálne by bolo dať niekomu peniaze alebo nič. Samozrejme vďaka výskumu v psychológii vieme, že ľudia kupujú rôzne darčeky z rôznych príčin, napríklad môžu nastať situácie, kedy vieme, že dotyčný niečo potrebuje a jednoducho mu to kúpime (tradične ponožky), alebo ho jednoducho chceme potešiť niečím, čo vieme, že chce. Horšie však je, ak musíme darček vymýšľať. Ak teda ešte dokupujete darčeky, pre blízkych, ktorých ste nestihli obdarovať cez Vianoce, tak sa môžete inšpirovať v Arielyho článku. Nájdete tam nielen vysvetlenie rôznych foriem darov, ale aj odporúčania ako darčeky vyberať.
Ostatné
Keďže počas sviatkov bola téma stravovania a nadváhy veľmi aktuálna, ďalší príspevok sa zaoberal detskou obezitou – konkrétne politikami, ktoré by mohla vládať aplikovať, aby zabránila obezite u detí. Keď budete mať už článkov o strave dosť, môžete si pozrieť Thalerovu prednášku k príležitosti víťazstva Nobelovej ceny za ekonómiu.
O skupine
Czech and Slovak Nudge Network je komunita ľudí, ktorých zaujíma behaviorálna ekonómia a jej využitie v privátnom aj verejnom sektore. V skupine sa diskutuje najmä o možnostiach a aplikácii nudgingu, no členovia tam často zdieľajú zaujímavé články z psychológie, behaviorálnej ekonómie, neurovedy a mnoho iných odvetví vedy.
 
Your web browser in outdated

Please update your browser to correctly browse our pages. Update browser

×