Septembrový výber toho najlepšieho z nudgingu

Blog
2017 Oct 09
By Michal Plevka

Školský rok je späť a s ním aj túžba po nových vedomostiach! Ak nie u detí, tak možno aspoň u fanúšikov nudgingu a behaviorálnej ekonómie, pretože v skupine sa aj tento mesiac objavila kopa zaujímavých príspevkov.

Nudges and social norms

V dánskej štúdii sa ukázalo, že nudge by mohli fungovať iba ak sú spojené so sociálnou normou. Nakreslenie stôp, ktoré mali ľudí naviesť na schody namiesto eskalátorov, malo len minimálny efekt. Ak boli tieto stopy nakreslené smerujúc k odpadkovým košom, zredukovali hádzanie papierikov na zem až o 46%. Autor uvádza, že neexistuje žiadna norma stanovujúca chodenie po schodoch, no na hádzanie vecí do koša áno – preto bol druhý nudge efektívnejší. Viac TU.

Ako brať iracionalitu racionálne?

Autor sa v pomerne rozsiahlom článku zaoberá tým, že isté formy ľudského konania, ktoré sa na prvý pohľad zdajú iracionálne, môžu byť z evolučného hľadiska racionálne a náš klasický pohľad na racionalitu spojenú s vedou a ekonomicky racionálnym myslením možno nie sú jedinou možnou formou racionality.

Chyby, ktoré nám bránia správne sa rozhodnúť

Matej Šucha v rozhovore pre Forbes uviedol 7 podvedomých chýb, ktoré nám bránia správne sa rozhodnúť. Jednou z nich je tzv. confirmation bias, teda utvrdenie sa vo vlastnej pravde, ktoré popisuje našu tendenciu podvedome hľadať iba tie informácie, ktoré sú v súlade s našimi presvedčeniami a potvrdzujú nám ich. Okrem iného tiež hovoril o averzii k strate, ukotvení, ale aj o preceňovaní vlastných schopností. Viac si môžete prečítať TU.
V skupine tiež môžete nájsť odkaz na kurz nudgingu, komické ale zároveň zaujímavé video o tom, ako môžeme navádzajúcimi otázkami dostať odpoveď a ďalšie príspevky nielen z tohto mesiaca, ktoré zaujmú nielen fanúšikov behaviorálnej ekonómie.

O skupine

Czech and Slovak Nudge Network je komunita ľudí, ktorých zaujíma behaviorálna ekonómia a jej využitie v privátnom aj verejnom sektore. V skupine sa diskutuje najmä o možnostiach a aplikácii nudgingu, no členovia tam často zdieľajú zaujímavé články z psychológie, behaviorálnej ekonómie, neurovedy a mnoho iných odvetví vedy.
 

Your web browser in outdated

Please update your browser to correctly browse our pages. Update browser

×